Japonya Gazze Şeridi’ne 10 milyon dolarlık acil yardım sağlayacak

Dışişleri Bakanı Kamikawa Yoko, düzenlediği basın toplantısında, hükümetin, Filistin’in Gazze Şeridi’ndeki Hamas güçlerinin, İsrail’e yönelik saldırılarını kınadığını söyledi.

Bölgedeki çatışmaları yakından izlediklerini belirten

Kamikawa, Gazze Şeridi’ndeki insani krizin hafifletilmesi için bölgeye 10 milyon dolarlık acil yardım sağlayacaklarını belirtti.

Japon Bakan,

“Gıda, su, tıbbi ve sağlık hizmetleri gibi gerekli yardımların masum sivillere ve Filistinli mültecilere ulaşması için diplomatik çaba göstermeye devam edeceğiz.”

ifadesini kullandı.

Hükümet, İsrail’deki Japon vatandaşları bu hafta içinde tahliye edilecek

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Kamikawa’nın krizin başladığı günden beri İsrail, Filistin, Mısır, Ürdün, Suudi Arabistan dışişleri bakanları ile telefon görüşmesi yaptığı aktarıldı.

Açıklamada, Japonya hükümetinin, İsrail-Filistin krizinin çözülmesine katkı sunulması amacıyla Japonya Orta Doğu Barışı Özel Temsilcisi Büyükelçi Uemura Tsukasa’yı bölgeye gönderme kararı aldığı ifade edildi.

Büyükelçi Uemura’nın 22 Ekim’e kadar sürecek ziyaretinde Mısır, Ürdün ve Katar’da üst düzey yetkililerle bir araya gelmeyi planladığı kaydedildi.

Kabine Baş Sekreter Yardımcısı Murai Hideaki, hükümetin, İsrail’deki Japon vatandaşlarının, Japonya Öz Savunma Kuvvetlerine ait uçakla bu hafta içinde tahliye etmeyi planladığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir