Apple’ın katlanabilir cihazı şekilleniyor, bir iPhone değil

Söz konusu gelişme, şirketin yenilikçi yaklaşımlarının sadece akıllı telefonlarla sınırlı olmadığının bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yeni ürünün ne olabileceği konusundaki spekülasyonlar ise teknoloji meraklıları arasında büyük bir heyecan yaratıyor. Apple’ın katlanabilir teknoloji alanındaki bu hamlesi, pazardaki rekabeti yeni bir boyuta taşıyacak gibi görünüyor.

Samsung, katlanabilir telefon pazarında öncü markalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Apple, her alanda olduğu gibi katlanabilir cihazlar konusunda da Samsung’a rakip olacak. Apple’ın katlanabilir cihaz projesi, tedarik zinciri kaynaklarına dayandırılan yeni bir rapora göre, tasarım aşamasında ve şirket önemli bir ilerleme kaydetti. Bu durum, cihazın katlanma özelliğine dair çoklu tasarım elementlerinin bir araya gelmeye başladığını ve projenin bu fazının tamamlanmaya yakın olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla Apple, artık kitle üretimi düşünmeye başlamış gibi görünüyor. Rapora göre, Apple’ın bu katlanabilir cihazının bu yıl ya da 2025’te piyasaya sürülmesi beklenmiyor.

Tedarik zinciri kaynaklarına göre şekillenen bu katlanabilir cihaz, bir iPhone olmaktan ziyade, Apple’ın teknoloji dünyasında yeni bir sayfa açmasını sağlayacak bir ürün olarak öne çıkıyor. Söylentilere göre Apple, en az iki farklı flip-stil katlanabilir cihaz üzerinde çalışıyor ve bunlardan hiçbirinin iPhone olma ihtimali oldukça düşük. Apple’ın 7-8 inçlik katlanabilir prototipi, bir iPad kategorisinde yer alabilir; şirket, bu teknolojiyi en popüler ürününe taşımadan önce suları test ediyor olabilir.

Apple’ın katlanabilir cihazı şekilleniyor, bir iPhone değil

Bu gelişmeler, Apple’ın katlanabilir cihaz alanında attığı adımların, sadece mevcut ürün gamını genişletmekle kalmayıp, aynı zamanda teknoloji dünyasında yeni trendler belirleyebileceğini de gösteriyor. Katlanabilir cihazların tasarımı üzerinde yoğunlaşan Apple, kullanıcı deneyimini temelden değiştirecek yeniliklere imza atabilir. Bu, özellikle tablet ve laptop pazarında yeni bir dönemin başlangıcı olabilir.

Ancak şunu da göz önünde bulundurmak gerekir. En dişli rakibi Samsung bunu 2019 yılından beri yapıyor. Samsung’un 2019 yılından bu yana birkaç farklı model piyasaya sürdü. Nisan 2023 itibarıyla Samsung’un piyasaya sürdüğü katlanabilir telefon modelleri şunlardır:

  1. Samsung Galaxy Fold** – Samsung’un ilk katlanabilir telefonu olarak 2019’da piyasaya sürüldü ve katlanabilir telefon teknolojisinde bir dönüm noktası oldu.
  2. Samsung Galaxy Z Flip** – Şubat 2020’de piyasaya sürülen bu model, dikey olarak katlanan bir tasarıma sahiptir ve kompakt bir form faktörü sunar.
  3. Samsung Galaxy Z Fold2** – Galaxy Fold’un halefi olarak 2020’nin sonlarında tanıtılan bu model, geliştirilmiş bir menteşe tasarımı ve daha büyük dış ekranı ile dikkat çekti.
  4. Samsung Galaxy Z Flip 5G** – 2020’nin ortalarında piyasaya sürülen bu versiyon, orijinal Z Flip modeline 5G bağlantı yeteneği ekledi.
  5. Samsung Galaxy Z Fold3 5G** – 2021’de piyasaya sürülen bu model, suya dayanıklılık ve S Pen desteği gibi yeni özelliklerle geldi.
  6. Samsung Galaxy Z Flip3 5G Aynı zamanda 2021’de piyasaya sürülen bu model, daha dayanıklı bir tasarım ve geliştirilmiş dış ekran özellikleri sunuyor.
  7. Samsung Galaxy Z Fold4 2022’de piyasaya sürülen bu model, daha ince ve hafif bir tasarım, geliştirilmiş kamera özellikleri ve daha büyük bir dış ekranla kullanıcıların beğenisine sunuldu.
  8. Samsung Galaxy Z Flip4 Aynı zamanda 2022’de piyasaya sürülen bu model, geliştirilmiş pil ömrü, daha güçlü bir işlemci ve kişiselleştirilebilir kapak ekran özellikleri ile öne çıkıyor.
  9. Galaxy Z Flip5 (2023)
  10. Galaxy Z Fold5 (2023)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x