Çin’de Deflasyon Endişesi

Çin’de tüketici fiyatlarındaki düşüş Kasım ayında derinleşirken, üretici fiyatlarındaki gerileme aralıksız 14. aya taşındı.

Çin’de tüketici fiyatları son üç yılın en hızlı düşüşünü yaşarken, üretici fiyatlarındaki değişim negatif bölgenin daha da derinlerine düşerek ekonomik toparlanmanın karşı karşıya olduğu zorlukların altını çizdi.

Hafta sonunda açıklanan verilere göre ülkede tüketici fiyat endeksi Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,5 gerileyerek yüzde 0,2 düzeyindeki beklentinin üzerinde düşüş kaydetti. Bu, Kasım 2020’den bu yana en sert düşüşe işaret etti.

Üretici fiyat endeksi de yüzde 3 oranında azaldı. Bu endeksin de yüzde 2,8 gerileme kaydetmesi bekleniyordu. Üretici fiyatları bu veri ile birlikte aralıksız 14. aylık düşüşünü yaşadı.

Bloomberg’in haberine göre merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına almaya odaklandığı dünyanın diğer pek çok bölgesinin aksine, Çin bu yılın büyük bölümünde düşen fiyatlar ile mücadele etti. Bloomberg Economics, talebi ve fiyatları baskılayan konut çöküşünü karşılayacak yeterli katalizör olmaması nedeniyle deflasyonist risklerin 2024’te de devam etmesini bekliyor.

Pinpoint Asset Management Ltd baş ekonomisti Zhang Zhiwei, zayıf iç talep nedeniyle deflasyonist baskıların arttığını söyledi ve “Bu, daha destekleyici maliye politikasının önemini vurguluyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x