Ethereum İçin Bu Gelişme Beklentiyi Artırdı! Ralli Mi Geliyor?

Grayscale Ethereum Trust, iskontosunda önemli bir azalmaya tanık oldu. Buna göre %26,64 ile bir yılın en düşük seviyesine ulaştı. İskontodaki bu önemli daralmanın bir anlamı var. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk spot Ethereum borsa yatırım fonu (ETF) için yapılan başvurulardaki artışla aynı zamana denk geldi. Ayrıca kripto topluluğunda beklenti yarattı.

İskonto daralmasını anlamak

Geçtiğimiz yıl, Grayscale Ethereum Trust’ın net varlık değerine (NAV) iskontosu en dar noktasına ulaştı. Bunu bir bağlama oturtmak gerekiyor. YCharts verilerine göre bu seviyelere en son Eylül 2022’de %24,53 NAV iskontosuyla yaklaşmıştı. İskontonun daralmasına katkıda bulunan faktörler yer alıyor.

Bu yılın başlarında, kripto para birimi endüstrisi, kripto merkezli birkaç firmanın çöküşüyle işaretlenen bir kargaşa yaşadı. Bu çalkantı, NAV iskontosunda önemli bir artışa neden oldu. Buna göre şaşırtıcı bir şekilde %60’a yükseldi. Ancak, Temmuz ayında BlackRock liderliğindeki ana akım finans devlerinin spot Bitcoin ETF konseptini önermesiyle durum değişmeye başladı. Bu dönemde indirim %36 ile %46 arasında dalgalandı.

SEC’in Ethereum ETF’sini onaylamadaki rolü

Dahası, Ağustos ayı başında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) Ethereum vadeli işlem ETF’leri için yapılan başvuruların son zamanlarda artması, bir Ethereum ETF’sinin onaylanması umudunu ateşledi. Bu iyimserlik, ARK Invest ve 21Shares’in ABD’nin ilk spot Ethereum ETF’sini potansiyel olarak başlatmaya yönelik stratejik hamleleriyle daha da körüklendi. Coinbase’i gözetim-paylaşım ortağı olarak belirleyen Cboe’nin başvurusu dikkat çekiyor. Buna göre Bitcoin ile ilgili ETF başvurularında görülen son trendlerle uyumlu.

Varlık yöneticileri arasında bir Ethereum ETF’sine duyulan heyecan aşikâr. Ancak SEC’in tarihsel duruşu bir zorluk olmaya devam ediyor. Amerikan düzenleyici otoritesi henüz herhangi bir vadeli işlem veya spot Ethereum ETF’si için onay vermedi. Bununla birlikte, Grayscale’in bu alandaki ilerlemesi dikkat çekiyor. Grayscale’in başarılarına atıfta bulunan ve daha önceki Bitcoin ETF tekliflerinden unsurlar içeren yeni uygulamalarla cesaret verici bir tablo çiziyor.

Sınırların testi söz konusu

Bloomberg’in ETF uzmanı James Seyffart konuyla ilgili açıklama yapıyor. İhraççıların özellikle spot Bitcoin ETF’leri konusunda SEC’in sınırlarını test ettiğini öne sürüyor. Bir başvuru akını beklenirken, somut sonuçlar Mayıs 2024’e kadar gerçekleşmeyebilir.

ETFStore Başkanı Nate Geraci, daha geniş bir perspektiften bakıyor. Buna göre “çok yakın bir gelecekte spot Bitcoin ve Ethereum ETF başvurularını bir arada göreceğiz. Kademeli olarak, sonra aniden.” yorumunu yapıyor. Bu duygu, sektörün ETF alanındaki önemli gelişmeler beklentisini yansıtmaktadır. Kriptokoin.com olarak baktığımızda hem Bitcoin hem de Ethereum finansal piyasaların geleceğinde önemli roller oynuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x