TCMB’deki değişikliği piyasalar olumlu karşıladı

Ons altın fiyatı, cuma günü açıklanan ve beklentilerin çok üzerinde gelen ABD tarım dışı istihdam verilerinin ardından ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yakın zamanda faiz indirimlerine gideceği yönünde beklentilerin azalmasıyla beraber, yükselen dolar endeksi ve ABD tahvil faizlerine paralel değer kaybını sürdürüyor.

Bugünkü işlemlerde 2029 dolara kadar gerileyen ons altın, saat 08.44 itibarıyla yüzde 0,33 düşüşle 2029 dolarda bulundu.

Ons altın ve dolar/TL’deki hareketle 1987 – 2011 lira arasında işlem gören gram altın, şu dakikalarda ise, yüzde 0,26 gerilemeyle 1989 liradan alıcı buldu.

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

Gram atın: 1.992 lira

Çeyrek altın: 3 bin 378 lira

Cumhuriyet altını: 13 bin 765 lira

Tam altın: 13 bin 512 lira

Yarım altın: 6 bin 756 lira

Ons altın fiyatı 2 bin 30 dolarda.

DEĞİŞİKLİK OLUMLU KARŞILANDI

Değişimin önceki başkan değişimlerinden farklı olarak “politika değişikliği”yle ilişkili görülmemesi ve Hafize Gaye Erkan’ın yerine gelen Fatih Karahan’ın Fed’deki çalışmalarından ötürü Merkez Bankacılıktan gelme biri olması piyasalar tarafından olumlu karşılandı. 

Dolar böylesi hafta sonunun ardından yeni haftaya 30,50 TL’den, euro ise 32,88 TL’den başladı. 

 

DÖVİZ FİYATLARI

Dolar: 30,5578

Euro: 32,9667

Sterlin: 38,5617

MERKEZ BANKASI’NDA YENİ DÖNEM

Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığına hafta sonu Fatih Karahan atanırken piyasalar görev değişikliğinin ekonomi politikalarında anlamlı bir değişim getirmeyeceği görüşünde.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın ailesini koruma isteğini gerekçe göstererek görevden affını istediğini açıklamasının ardından Karahan’ı göreve getirdi.

Karahan göreve gelmesi ardından dün yaptığı açıklamada enflasyonun hedeflerle uyumlu seviyelere gerileyene kadar gereken parasal sıkılığı korumakta kararlı olduğunu belirtti.

FED’DEN FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİLERİ AZALDI

Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verilerinin ardından Fed’in yakın vadede faiz indirimine gideceği yönündeki beklentiler azaldı.

Piyasalar, Fed’in martta yüzde 80 olasılıkla faizleri sabit tutacağını fiyatlıyorlar. Bu oran yılın başında yüzde 33 olarak fiyatlanıyordu.

İşlemciler, bu yıl toplam faiz indirimlerinin 120 baz puanın hemen altında olacağını tahmin ediyorlar.

Barclays analistleri yayımladıkları notta, istihdama ilişkin verilerin açıklanmasından önce de ​Fed’in geçen hafta gerçekleştirdiği para politikası toplantısının erken ve agresif faiz indirimleri yönünde az isteklilik olduğuna işaret ettiğini belirttiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x